Jak naturalnie radzić sobie z bólem?

Niestety weszło nam w nawyk sięganie po leki przeciwbólowe przy każdej najmniejszej dolegliwości. Obecnie na rynku jest tak szeroki wybór tego typu leków, że stały się one podstawowym wyposażeniem każdej domowej apteczki, a ludzie łykają je bez zastanowienia. Niestety nie pozostaje to obojętne na naszym zdrowiu. Po pierwsze podrażniamy w ten sposób nasz układ pokarmowy, a po drugie uzależniamy się od ich stosowania. A przecież jest tyle alternatywnych sposobów na walkę z bólem.

Reumatolog Warszawa
http://evimed.com.pl/reumatolog/
Zespół lekarzy specjalistów, dla których
liczy się medycyna oparta na faktach.

Dawniej nie było aptek wypchanych po brzegi lekami bez recepty, a ludzie dawali sobie jakoś radę i byli zdrowsi. Reumatolog Warszawa. Warto więc przyjrzeć się naturalnym metodom walki z bólem, by oszczędzić swojej wątrobie kolejnych dawek leków przeciwbólowych.  Jakie to metody?

Akupunktura

Jedną z nich jest akupunktura, która pochodzi z Chin. Polega ona na zakuwaniu specjalnymi igłami punktów akupunkturowych na skórze pacjenta. Po wbiciu igieł pozostawia się je na ciele od 10 do 30 minut. Igły podrażniają pewne receptory, które poprawiają krążenie danych narządów, co prowadzi do ich lepszego dotlenienia, a w efekcie uśmierzenia bólu. Akupunktura doceniana jest również przez lekarzy tradycyjnej medycyny. Istnieją poradnie leczenia bólu, gdzie można wykonać taki zabieg na Narodowy Fundusz Zdrowia. Zabieg jest całkowicie bezpieczny, jednak wymaga się, by przeprowadzała go osoba odpowiednio uprawniona. Źle wykonany zabieg akupunktury nie przyniesie żadnych rezultatów. Zabieg odradza się pacjentom z zaburzeniami krzepliwości krwi, z chorobami skóry i paniom w ciąży.

Akupresura

Jeśli panicznie boisz się igieł możesz zdecydować się na zabieg akupresury. To bardzo podobny zabieg w założeniu, jednak stymulacja określonych receptorów odbywa się poprzez ucisk. Na rynku jest bardzo dużo ciekawych podręczników do nauki akupresury, można więc stosować ja samemu na sobie w domowym zaciszu.

Krioterapia

Kolejną, znaną, metoda leczenia bólu jest krioterapia. Polega na łagodzeniu bólu, stanów zapalnych i gorączkowych zimnem. Obniżenie temperatury powoduje rozkurczenie naczyń krwionośnych, zmniejszenie napięcia mięśniowego oraz złagodzenie przewodzenia w nerwach obwodowych. Efekt: przerwanie bólu. Zabiegi wykonuje się przy użyciu kostek lodu, chlorku etylu lub ciekłego azotu. Tę metodę również popierają lekarze medycyny tradycyjnej.

Termoterapia

Jeśli należysz do typowo ciepłolubnych osób alternatywą krioterapii będzie dla Ciebie termoterapia. Zabiegi wyglądają podobnie, tylko w tym przypadku, operujemy ciepłem. Podwyższenie temperatury powoduje obniżenie napięcia mięśniowego, rozszerzenie naczyń krwionośnych, poprawek rażenia krwi oraz przyspieszenie usuwania produktów przemiany materii. Efekt: przerwanie bólu. Zabiegi można wykonywać w domu przy pomocy gorących okładów, kompresów, czy elektrycznej pościeli, lub w gabinetach za pomocą diatermii, ultradźwięków lub promieniowania podczerwonego.

Oczywiście naturalnych metod radzenia sobie z bólem jest o wiele, wiele więcej. Jednak są to najbardziej popularne i znane zabiegi. Następnym razem zanim sięgniesz po tabletkę przeciwbólową, zastanów się jak możesz sobie pomóc bez chemii.

Podobne wpisy